Znáte medvědí česnek?
Tato jarní bylina pokryje svými krásně zelenými lístky břehy potoků a stinné háje již brzy zjara a provoní je charakteristickou česnekovou vůní, kterou cítíme už zdaleka. Určitě ho nenechejte bez povšimnutí! Medvědí česnek je totiž velmi ceněný pro své pozitivní účinky na naše zdraví.
Víte, proč je dobré ho konzumovat?
Má vysoký obsah vitamínu C, který jako důležitý antioxidant posiluje naší imunitu, stimuluje tvorbu bílých krvinek, zajišťuje pružnost cév, kostí a pomáhá s větší vstřebatelností železa, kterého je mimochodem v medvědím česneku také hodně. Kromě toho tato rostlinka čistí krev, žaludek i střeva, je účinná proti parazitům a je přírodním antibiotikem i antimykotikem.
Stejně jako klasický česnek či cibule, obsahuje medvědí česnek silně antibakteriální allicin, který je výborným pomocníkem při chřipce nebo nachlazení, při průjmech, angínách, ničí dokonce stafylokoky a streptokoky. Dále v kombinaci s vitamínem C je prevencí oparů a pomáhá likvidovat kvasinkové infekce. Medvědí česnek zabraňuje rakovinnému bujení, pročišťuje ledviny a pomáhá harmonizovat zažívání. Pro své vynikající účinky je doporučován k jarním detoxikačním kůrám.
Jak bude nejlépe chutnat?
Nejlepší a nejúčinnější je konzumace čerstvých listů. Můžeme je pokrájet a nasypat na zeleninový salát, pečené nebo vařené brambory, vaječnou omeletu, rizoto, těstoviny...Medvědí česnek výborně dochutí polévku, pomazánku nebo omáčku....Ale nejlepší je stejně na krajíci čerstvého chleba s máslem.
Chcete si ho uchovat i na zimu?
Pokud si chcete uchovat sílu medvědího česneku na zimu, zkuste si z něho vyrobit výborné pesto nebo tinkturu.
Jednoduché pesto z medvědího česneku
Listy nakrájíme nebo nadrobno nasekáme, posolíme a zalijeme olivovým olejem. / 150g listů, 10g soli a 100 ml oleje/. Dobře promícháme, nacpeme do skleniček a zavíčkujeme /sklenice i víčka předem vyvaříme/. Listy by měly být ponořené v oleji, podle potřeby ho můžeme nahoru do skleničky dolít. Takto připravené pesto vydrží v lednici celou zimu a je výborné do salátů, na pizzu, těstoviny, rizoto, do polévek, na pečivo...
Pokud chcete zvýraznit lahodnou chuť, přidejte do pesta opražené piniové oříšky a parmazán.
Tinktura z medvědího česneku
Čerstvé listy medvědího česneku nakrájíme na nudličky, vložíme do skleněné nádoby a zalijeme 40 % alkoholem. Necháme na slunném místě 14 dní a přecedíme přes sítko. Užíváme preventivně po celý rok 10 - 15 kapek zředěných s trochou vody.
A ještě jedna prosba na závěr. Bylinku trhejte šetrně a jen v takovém množství, které spotřebujete. Ať se uchová i na příští jaro.