Proč v DUO SMILE nepoužíváme amalgámové výplně
Proč v DUO SMILE nepoužíváme amalgámové výplně a také Vám je rádi odstraníme
Amalgámové výplně jsou častým diskutovaným tématem, nejen mezi zubaři. My jsme se rozhodly je nepoužívat a vysvětlíme Vám proč.
Amalgámová výplň (tmavá plomba) obsahuje rtuť, měď, stříbro a cín. Všechny tyto složky jsou pro lidské tělo jedovaté. Zhruba 50% amalgámu tvoří rtuť, asi 30% stříbro. Rtuť se z amalgámu uvolňuje, ukládá se v těle a už v malém množství může způsobit otravu. Přibližně 80% rtuti, obsažené v amalgámové výplni, je absorbováno plícemi a následně zasahuje další orgány, zejména mozek, ledviny, játra, nervový systém a trávicí ústrojí. Právě z důvodu negativních dopadů rtuti na lidské tělo Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučila se amalgámovým výplním vyhýbat. V Norsku a Švédsku je amalgám zcela zakázán od roku 2008.
A jaká je situace ohledně používání amalgámu v České republice? Od 1. července 2018 platí zákaz používání amalgámových plomb u dětí do patnácti let, těhotných a kojících žen. Což je skvělé, ale co my ostatní?
Kdyby byly symptomy toxicity shodné u většiny lidí, bylo by jednodušší je rozpoznat a identifikovat. Výzkumy však ukázaly, že každý organismus reaguje na toxicitu amalgámové výplně jinak, není taky divu, každý jsme individuální jedinec. Příznaky otravy rtutí se navíc mohou projevit až o několik let později, a nemusí tedy být spojovány právě s amalgámovou výplní. Pokud je tělo zanesené toxiny, zbavuje se jich dlouhou dobu. Nejde jen o samotné odstranění výplní, tělo se musí následně detoxikovat. Jak na to najdete například v našem videu Recept na detox aneb, jak zbavit tělo těžkých kovů.
Problémem je i dopad používání rtuti v amalgámových výplních na životní prostředí. Nejde jen o množství odpadu ze zubních ordinací/ laboratoří, ale i o lidský odpad (sliny, moč, výkaly), emise z kremací nebo o rtuť, která se dostává do vzduchu skrze výpary z továren či se uvolňuje při vydechování. Všechny tyto důvody považujeme za natolik závažné, že jsme se rozhodly amalgámové výplně nepoužívat. Namísto nich se přikláníme k alternativám, jako je kompozitní pryskyřice nebo porcelán (keramika). O tom však někdy příště, Vaše DUO SMILE.
ZDROJE:
https://iaomt.org/resources/dental-mercury-facts/mercury-poisoning-symptoms-dental-amalgam/
https://iaomt.org/resources/dental-mercury-facts/?cn-reloaded=1
https://iaomt.org/resources/dental-mercury-facts/dental-mercury-amalgam-side-effects/
https://www.who.int/water_sanitation_health/medicalwaste/mercurypolpaper.pdf
https://iaomt.org/resources/dental-mercury-facts/dental-amalgam-mercury-pollution/
https://iaomt.org/for-patients/alternatives-mercury-amalgam-fillings/