Dutina ústní je zrcadlem celkového zdraví (8)

22.11.2023

WELLNESS DUTINY ÚSTNÍ A JAK SE O NI STARAT

Poslední díl našeho seriálu, navazující na předchozí, je shrnutím a ohlédnutím za probranými tématy a přináší vám tipy, jak přispět zdraví dutiny ústní nad rámec pouhého používání zubního kartáčku a pasty. Protože v našem těle je vše propojené, poradíme vám, jak hýčkat nejen ústa a zuby, ale přes dutinu ústní i tělo, mysl a duši.

VÝŽIVA, VITAMINY, MINERÁLY

Obecně víme, že domorodé kmeny, které konzumovaly zdravé jídlo, měly pozoruhodně dobré zubní zdraví. Když pak přejaly západní způsob stravování, následovaly nemoci, včetně onemocnění ústní dutiny.

Věříme proto, že nejdůležitějším opatřením, které můžete udělat pro udržení zdraví v ústech, je jíst zdravě a ideálně doplňovat do těla vitaminy a minerály. Nejzdravější jídlo se skládá z původních "nefalšovaných" potravin, z nichž 80 % tvoří zelenina a ovoce (s větším poměrem zeleniny), doplněná luštěninami, semínky a ořechy. Prospěšnou stravou a správnou péčí o ústní dutinu si můžete zachovat zdravý chrup či remineralizovat zuby – tzn. posílit sklovinu, vybělit ji a vyléčit dásně.

HOMEOSTÁZA, MIKROBIOM

Pro správnou, zdravou a harmonickou funkci všech buněk potřebuje naše tělo udržovat stálost vnitřního prostředí, homeostázu. Ta zajistí i zdravý ústní mikrobiom. Dojde-li k jejímu vychýlení stresem (nezdravá, vysokosacharidová strava, negativní myšlení), začnou buňky produkovat nežádoucí látky negativně ovlivňující tělesné pochody. Změny homeostázy, tedy změny pH krve, stabilizuje tělo mimo jiné tak, že na to spotřebovává vápník – ten "bere" kostem a zubům, a tím je oslabuje.

KLOKTÁNÍ

Kromě jídelníčku zaměřeného na zásadotvorné potraviny je vhodné vyplachovat dutinu ústní vodou se solí. Pomůžete tak nejen zubům i dásním a navození správné skladby mikrobiomu v ústech, ale také střevu a potažmo celému tělu. Nejnovější výzkumy poukazují na "gut-brain axis", což je komunikace mezi mozkem, střevem a jeho mikrobiomem, a na dopad narušené rovnováhy mikrobiomu na duševní zdraví.

Kloktání slanou vodou je také dobrým lékem proti bolesti v krku díky tomu, že zásaditá sůl zatočí s kyselým prostředím v ústech způsobeným bakteriemi a nastolí zdravé pH.

Je zajímavé zmínit, že kloktání pozitivně ovlivňuje i parasympatický nervový systém, námi neovlivnitelný, který řídí vnitřní orgány a díky němuž se tělo obnovuje na buněčné úrovni. Děje se tak cestou bloudivého nervu (lat. nervus vagus), který je spojen s hlasivkami a svaly krku. Kloktání tudíž dostává naše tělo do stavu, kdy může lépe regenerovat.

Ústní zdraví umí podpořit i homeopatie, například roztok z Calendula officinalis (měsíčku lékařského) může být použit jako ústní voda, je výborný na hojení dásní.

ZUBNÍ KOSMETIKA

Zuby nemusí být poškozeny jen životosprávou a nevhodnou potravou s nedostatkem minerálů. Může je oslabit i "zdravá" volba, například přemíra konzumace sušeného ovoce či nošení rovnátek. Posílit sklovinu zubů a navrátit jí potřebné minerály lze správným výběrem zubní pasty. Fluoridy nejsou jedinými složkami, kterým je dobré se vyhnout, komerční pasty většinově obsahují chemické konzervanty a umělé látky (např. laurylsulfát sodný – SLS, aspartam, triclosan…), které dodávají pěnivost, chuť, barvu a mají celou řadu negativních nežádoucích účinků. Hledejte co nejvíce přírodní složení, bylinné extrakty, esenciální oleje. Podporují to, co si naše zuby, potažmo celé tělo, žádají nejvíc – zásadité prostředí, protimikrobiální vlastnosti. Využijte tyto pasty také jako zubní masku. Doplní nejen minerály do skloviny, ale jejich bylinné léčivé složky ovlivní přes sliznici dutiny ústní a jazyka i vnitřní orgány.

OIL PULLING

Tisíci lety je prověřená indická metoda – ájurvédský "oil pulling". Vychází z hinduistické tradiční medicíny a používá se jako prevence onemocnění zubů i dásní. Ráno před pitím a jídlem se v ústech 15–20 minut převaluje lžička kokosového, olivového nebo sezamového oleje, poté se vyplivne. Zmíněné oleje jsou protizánětlivé a vysoce remineralizující. Zuby nejen ochrání a vybělí, ale také očistí dutinu ústní od toxinů s přesahem daleko za hranice dutiny ústní. Navíc při jemném převalování oleje se posilují čelistní klouby a svaly s nimi spojené, což pomáhá k prevenci zatínaní zubů i chrápání.

AROMATERAPIE

Aromaterapie nejsou jen krásné vůně, která nás relaxují. Konkrétní byliny kromě navození příjemné atmosféry mají navíc blahodárný účinek na celé tělo. Uvádí je do stavu, kdy se uvolní a může se lépe hojit. V naši zubní ordinaci rády využíváme aromaterapeutický sprej Zen pro jeho uklidňující účinky na naši mysl a Spiron, který navíc dezinfikuje a osvěžuje prostředí. Lavender (levandule lékařská) je naším favoritem do aromalampy – odstraňuje napětí, mírní nervozitu a přináší vnitřní harmonii.

LÉČIVÉ FREKVENCE

Jakým dalším celostním přístupem můžeme podpořit zubní zdraví? Máme obrovské štěstí, v jaké době a kde žijeme, protože můžeme využít nejnovější vědecké poznatky a technologie. Od infračervených saun s detoxikačními a regenerujícími účinky po relaxační systémy, které nás speciálně komponovanou hudbou o určité frekvenci uvedou do tzv. dominance parasympatiku. To je stav, kdy se více aktivuje parasympatický autonomní nervový systém a tělo regeneruje, obnovuje se, relaxuje.

Navýší se nám energie, zlepší nálada a emoční stav, kvalita spánku, funkce krevního oběhu, naopak klesne krevní tlak i hladina stresových hormonů.

OZON A OXYGENOTERAPIE

Ke všem pochodům v našem těle potřebujeme kyslík (lat. oxygenium). V podobě ozonu s triatomární molekulou je proto využíván na podporu řady procesů. K prevenci vzniku zubního kazu a při jeho neinvazivní léčbě v časných stadiích, pro aktivaci imunitní odpovědi a prokrvení tkání, k rychlejšímu hojení – toto vše je prospěšné i u onemocnění dásní, parodontu a sliznice dutiny ústní. Aplikuje se přiložením malé sondy na zuby či dásně.

Využíváme také klasickou oxygenoterapii. V průběhu zubních ošetření přivádíme do těla nosní kanylou medicinální kyslík, který okysličuje tkáně na buněčné úrovni, posiluje imunitní systém, stimuluje buněčnou regeneraci a tím efektivitu hojení a obnovu tkání. Nejen že tedy zrychlíme hojení, ale vzpružíme celé tělo, klienti se cítí po výkonech odpočatí.

Umění být zdráv i vyléčit se je v každém z nás. Buďme tedy "za volantem" svého zdraví, budeme tak přinášet radost nejen HLAVNĚ sami sobě, ale budeme mít také sílu a chuť se o radost podělit a přenášet ji i na své okolí. 

MUDr. et MDDr. Hana Luskačová