Co všechno umí zázvor a proč ho používat
Zázvor
Zázvor lékařský je původem z Číny a Indie, v České republice se začal používat teprve nedávno. Zázvor je oddenek vytrvalé byliny, dorůstající výšky až 90 cm.
Zázvor má téměř zázračné léčivé účinky a dokáže nám pomoci od mnohých neduhů. Je to velmi silná antivirová plodina, ničící nejrůznější viry a bakterie v těle. Konzumace zázvoru zlepšuje trávení a přináší nám úlevu při nachlazení a chřipce. Pomáhá při dýchacích potížích, podporuje krevní oběh, zvyšuje potivost a má prohřívací účinky.
Proč je tedy dobré používat zázvor?
- bojuje proti virům a bakteriím v těle
- působí protizánětlivě a posiluje imunitní systém
- stimuluje krevní oběh, snižuje cholesterol
- pomáhá při redukci váhy a detoxikaci
- podporuje trávení
- prohřeje celé tělo a má relaxační účinky
- předchází vzniku chronických onemocnění dýchacích cest
- zmírňuje nevolnost při cestování
- působí jako afrodiziakum
Nic se nemá přehánět
Při konzumaci zázvoru platí staré osvědčené úsloví: "Všeho s mírou." V nadměrném množství může totiž uškodit osobám trpícím vysokým tlakem, či problémy se žaludkem a žlučníkem. Zázvor je nevhodný pro děti do dvou let, pozor by si měli dávat také lidé s dlouhodobými zdravotními problémy např. diabetici.
Denní množství zázvoru po zdravé jedince by nemělo přesáhnout 1 gram v sušené formě a 4 gramy v čerstvém stavu.
Zázvor v kuchyni
Zázvor je nepostradatelným doplňkem čínské nebo indické kuchyně, ale i u nás jej dnes bez problémů koupíte buď sušený nebo jako čerstvý kořen. V čerstvém stavu se používá k dochucování polévek (určitě znáte např. výbornou dýňovou) i omáček, k hovězímu i vepřovému masu, do masových a zeleninových směsí a také k mořským plodům. Je jednou z výrazných přísad přidávných do perníku.
Ze zázvoru si můžeme připravit různé výborné nápoje - zázvorové limonády, sirupy nebo dokonce i pivo. Možná si rádi pochutnáte také na zázvorové marmeládě, likéru nebo kandovaném zázvoru. Po léčivém zázvorovém čaji určitě sáhněte tehdy, pokud jste nachlazení nebo se o Vás pokouší nějaká nepříjemná viróza, či chřipka. Díky antibakteriálním účinkům zázvoru se Vám je podaří zažehnat hned v počátku.
Připravte si hrnec s vodou (asi tak na čtyři šálky čaje), kousek čerstvého kořene zázvoru (cca 5 cm), med a citron. Vodu přivedeme k varu a přidáme na tenké plátky nakrájený a oloupaný zázvor. Stáhneme plamen a pod poklicí vaříme 15 - 20 minut. Podle chuti zázvorový čaj osladíme medem a dochutíme citronem.
Léčivý zázvorový sirup
Potřebujeme:
- 300g zázvoru
- 3 citrony
- tekutý med
Varianta 1)
Zázvor oloupeme, nastrouháme najemno a dáme ho i se šťávou do čisté sklenice s uzávěrem. Přilijeme šťávu z citronů, osladíme tekutým medem a necháme asi hodinu uležet. Poté směs pořádně promícháme a v uzavřené sklenici skladujeme v lednici. Při konzumaci odebereme lžičkou vždy jen tekutou horní vrstvu. Sirupem sladíme čaj nebo ho užíváme samotný- 1 čajovou lžičku denně při nachlazení.
Varianta 2)
Oloupeme zázvor a nakrájíme ho na tenké plátky. Důkladně omyjeme citron ( nejlépe bio) oloupeme, pak nakrájíme na kolečka a vrstvíme do sklenice střídavě se zázvorem, až bude sklenice plná. Poté zalijeme medem a v uzavřené sklenici necháme směs stát v chladu tři dny( např. za oknem,nikoliv v chladničce). Nakonec hotový sirup slijeme přes síto do skleničky a uzavřeme.
Pokud vybereme hezkou lahvičku, může nám léčivý zázvorový sirup posloužit jako pěkný "zdravý" dárek např. na Vánoce.